کابرد فوم سرد در صنعت مبلمان

کاربرد فوم سرد در صنعت مبلمان

این روزها وقتی وارد بازار مبل می‌شویم اصطلاحات زیادی در رابطه با اسفنج، فوم گرم، فوم سرد، اسفنج یورتان و خیلی از اسم‌های دیگر می‌شنویم که با توجه به اطلاعات فروشنده تقریبا بیشتر آن‌ها اشتباه هستند و تنها در جهت فروش محصول مورد نظر به شما گفته می‌شود.

در این مقاله ما تصمیم گرفته‌ایم توضیحات کوچکی در ارتباط با انواع فوم و اسفنج خدمتتان ارائه دهیم و در آخر توضیحات تکمیلی در ارتباط با این کالا (فوم مورد استفاده در محصولات خودمان) بیان می‌شود.

فوم در صنعت مبلمان

اسفنج چیست؟

همان ابر معمولی است که همه ما آن را می‌شناسیم و گاهی اوقات حتما به کارمان آمده است. این اسفنج‌ها ضخامت‌های متفاوتی دارند و در اصطلاح با توجه به ضخامت 20، 25 و 30 کیلویی نامیده می‌شوند. اسفنج ۳۰ کیلویی در بازار یورتان نامیده‌ می‌شود.
هر چقدر چگالی اسفنج بالاتر باشد عمراسفنج نیز بیشتر است.

اسفنج در صنعت مبلمان

فوم چیست؟

از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی در دمایی مشخص در کوره تولید می‌شود. معمولا از فوم‌ها در صنعت مبلمان و صندلی اتومبیل استفاده می‌شود. فوم‌ها از لحاظ ماندگاری طول عمر بیشتری نسبت به اسفنج‌ها دارند. فوم دارای ۳ نوع گرم، سرد و ویژه می‌باشد.

فوم سرد چیست

فوم گرم چیست؟

علت نام گذاری این فوم نوع ساخت یا به زبان ساده‌تر گرمای بالا در تولید آن است. فوم گرم در مقایسه با اسفنج سفت‌تر است که باعث طول عمر بیشترآن می‌شود. اما در مرور زمان خاصیت ارتجاعی آن کم می‌شود یا به اصطلاح نرم‌تر می‌شود و پس از چند سال جا می‌اندازد.

فوم سرد چیست؟

این نوع فوم‌ها در حرارت غیر مستقیم تولید می‌شود که زمان زیادی برای تولید این فوم‌ها صرف شود. به همین علت شکل‌گیری مولکول‌های آن بهتر از بقیه فوم‌ها می‌باشد که برگشت‌پذیری این فوم نسبت به فوم‌های گرم و اسفنج خیلی بهتر باشد. از طرفی این فوم راحتی بیشتری نسبت به بقیه فوم‌ها و اسفنج‌ها دارد.
به دلیل کیفیت بالای فوم سرد بیشتر فروشنده‌ها و شرکت‌هایی که از فوم سرد در مبل‌های خود استفاده می‌کنند مبل را به همراه گارانتی می‌فروشند. همین امر باعث ایجاد اختلاف قیمت بین فوم سرد و گرم و اسفنج می‌شود چرا که مواد اولیه و دستگاه‌های گرانتری دارد.
فوم سرد در هر قسمت از مبل و صندلی با ضخامت کم یا زیاد و وزن خاصی استفاده می‌شود.

فوم ویژه چیست؟

این فوم تقریبا بین دو نوع دیگر فوم است یعنی هم خواص فوم گرم و هم فوم سرد را داراست و از لحاظ سفتی و نرمی بین این دو است و جدیدا به بازار آمده است.

نحوه شناساسایی فوم گرم از فوم سرد

شاید برای خیلی از شما‌ها سوال باشد چگونه باید فوم سرد را از گرم تشخیص دهیم؟
معمولا فوم‌ها قابل مشاهده هستند. با انگشت به قسمتی از فوم فشار وارد کنید و پس از چند لحظه آن را بردارید در صورتی که جای انگشت به صورت فرورفتگی باقی ماند فوم از نوع گرم می‌باشد. اما اگر به حالت طبیعی برگشت فوم از نوع سرد می‌باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.